Tegoroczne święto czytelnictwa – Narodowe Czytanie 2022, które w Polsce przypadło na sobotę 3 września, w naszej szkole zostało zorganizowane tuż po weekendzie, 5 września. Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Męcince wysłuchała fragmentów „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza przez szkolną radiolę. Akcja miała miejsce podczas lekcji i na długiej przerwie.
Uczniowie czytający teksty przebrali się w stroje zbliżone do epoki romantyzmu. Swoich głosów użyczyli: Weronika Szczęsna, Maja Krzywdzińska, Amelia Szumilas, Wojciech Boczula, Filip Bobowski i Artur Perczyński.
Warto wspomnieć, że „Ballady i romanse” zostały opublikowane 200 lat temu, w czerwcu 1822 roku w Wilnie, jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.