Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.
Nasza Szkoła jest miejscem, w którym tę wiedzę upowszechniamy i pomagamy w rozumieniu wyzwań i problemów, mających wpływ na życie lokalnej społeczności. W związku z udziałem naszej szkoły w projekcie ESA, jesteśmy wyposażeni w czujniki, badające jakość powietrza. Dane zbierane przez czujniki umożliwią uczniom nie tylko bieżące obserwowanie jakości powietrza, ale także wykonywanie własnych badań i obserwacji stanu jego czystości oraz zmian, dokonujących się pod wpływem czynników atmosferycznych.
Projekt realizowany jest w klasach IV-VIII na lekcjach przyrody, biologii oraz świetlicy szkolnej. Zostały zrealizowane tematy: „Co wisi w powietrzu?” i „Wstrzymaj oddech. SMOG-talk”. Uczniowie na świetlicy krok po kroku poznali tematykę smogu. Dowiedzieli się: czym jest powietrze, z czego się składa, jak przemieszczają się zanieczyszczenia. Najmłodsi uczestnicy zajęć bez problemu mogli skorzystać z materiałów, ponieważ treści e-lekcji zostały nagrane i można je odsłuchać w trakcie oglądania prezentacji.
W klasach IV–VI lekcja o smogu została przygotowana w formie zabawy. Uczniowie zamienili się w dociekliwego i sprytnego detektywa Pozytywnego na tropie smogu. Szukali źródeł powstawania zanieczyszczeń powietrza i stworzyli raport końcowy ze śledztwa. Samodzielna praca z pozyskanymi danymi pomiarowymi i mapami cyfrowymi to jedno z zadań dla uczniów klas VII–VIII. Podczas nauki poznali fakty i mity dotyczące smogu i dowiedzieli się, jaki wpływ na zdrowie człowieka mają zanieczyszczenia powietrza. Dziękujemy Naszym Uczniom za udział i zaangażowanie w projekcie.