„Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek.
Po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem”.
Z takimi łamańcami językowymi i nie tylko zmagali się uczniowie naszej szkoły z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Był to dzień pełen atrakcji językowych, konkursów i zabaw. Nasi uczniowie zadbali o to, by ten dzień różnił się od pozostałych.
Każda klasa wzięła udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym, w którym wyłoniliśmy mistrzów ortografii. W klasie czwartej ten zaszczytny tytuł przypadł Berenice Olewińskiej, Dagmarze Dudzie i Joannie Sawickiej. W klasie piątej na podium stanął Filip Lipicki, w klasie szóstej tytuł ten otrzymały uczennice Amelia Szumilas i Nina Dynda. W klasie siódmej tytuł mistrza ortografii zdobyła Maya Kaczkowski, natomiast w klasie ósmej Jagoda Sobotkiewicz i Filip Szyszka. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnego konkursu czytania ze zrozumieniem, który odbędzie się już wkrótce.
Szczególne podziękowania za zaangażowanie należą się uczniom klasy czwartej, którzy wzięli udział w grze terenowej oraz różnych potyczkach językowych. Odpowiadali oni na pytania dotyczące języka ojczystego oraz rozwiązywali krzyżówki i rebusy dotyczące tematyki naszego kraju. Bardzo ciekawym doświadczeniem okazały się łamańce językowe, których głównym bohaterem był chrząszcz, który „brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie”. Dowiedzieliśmy się również, że zmaga się on z nietypową przypadłością, bowiem „w szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ”. Próbowaliśmy go również ratować, ponieważ wdał się w kłopoty… otóż „chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż”.
Młodsze dzieci również świętowały. Wykonywały patriotyczne korony oraz wspólnie zdobiły kolorowanki XXL o tematyce wielkanocnej. A to wszystko po to, by uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.