7 maja 2000 roku nad Doliną Warty przeszła burza. O północy piorun uderzył w olbrzymi stary dąb rosnący na wzgórzu. Nie był to zwyczajny dąb. Było to magiczne drzewo! Od tego momentu zaczęły dziać się bardzo dziwne rzeczy.
Dwunastoletnia Julia Graft z Amsterdamu sfilmowała niezwykłe zdarzenie. Po ulicy szedł drewniany but, poruszał się zupełnie sam, uciekając przed ludźmi. Wkrótce w Internecie pojawiły się kolejne dziwne informacje. W Górach Izerskich ktoś sfilmował sanie, które jeździły same po śniegu jakby ciągnął je duch lub niewidzialny pies. W Pradze szafa uciekła ze szkolnej biblioteki i goniła przerażonych uczniów. W Rionie znaleziono dziwną kredkę, która potrafiła zmienić wygląd ludzkiej twarzy.
W tamtych dniach nikt nie znał przyczyny tych niezwykłych zdarzeń. Dziś wiemy już wszystko, prawie wszystko…
Wszystkie te historie byłyby już dawno zapomniane, gdyby nie „czerwone krzesło”, które przypomniało o tych dziwnych wydarzeniach, i które miało ogromną moc spełniania życzeń. Całą sprawa postanowili się zająć uczniowie klasy 5a, którzy niczym detektywi rozwiązali zagadki. Aby dokładnie wyjaśnić wszystkie zjawiska, sięgnęli do lektury szkolnej pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” i tam odnaleźli odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.
Mistrzynią okazała się Olivia Szalińska, która rozwiązała najwięcej zagadek i zajęła I miejsce, II miejsce przypadło Kasi Kramek, natomiast Nadii Jankiewicz przypadło miejsce III. Według polonisty Żanety Majchrzak dziewczęta wykazały się ogromną znajomością lektury szkolnej, dlatego też wszystkie stanęły na najwyższym podium.