Zasady korzystania z internetu

Drodzy Uczniowie, krótkie przypomnienie, jakich zasad musicie przestrzegać korzystając z Internetu, przeczytajcie uważnie…

1. Nie ufaj osobie nowo poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  2. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.
  3. Nie zdradzaj nikomu nieznajomemu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.

4. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość na czacie, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć!
5. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie, tak jak i w życiu realnym obowiązuje zasada nieużywania przemocy i brzydkich słów oraz zasada szacunku dla drugiego człowieka. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano. Na pewno nie chcesz wrócić do szkoły z bagażem konfliktów i złych relacji z rówieśnikami.
6. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia.

1. Zbyt długie korzystanie z monitorów urządzeń cyfrowych szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów. Pamiętaj o prawidłowej postawie ciała podczas pracy, nie używaj ekranów urządzeń cyfrowych na dwie godziny przed snem. To ważny warunek spokojnego wyciszenia organizmu przed zaśnięciem Nie zapominaj też o ruchu fizycznym, nawet teraz (jak pokazują przykłady – maraton można przebiec nawet na własnym balkonie). Korzystaj z innych rozrywek, nie związanych z komputerami i Internetem, np. czytanie książek, majsterkowanie, rysowanie, słuchanie audiobooków czy muzyki.
  2. Nie ma społecznej zgody na jakiekolwiek nadużycia wobec drugiej osoby. Przemoc, mowa nienawiści i szkodliwe treści są niedopuszczalne! Jeśli zaobserwujesz niepokojące zjawiska, nie wahaj się i tym poinformować:

https://incydent.cert.pl – tutaj zgłaszaj incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci,

https://dyzurnet.pl – tutaj przyjmowane są zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści w Internecie.

Zapamiętaj te adresy!  Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.