Narodowe Czytanie 2024

Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Męcince jak co roku wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2024, które jest organizowane pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku czytaliśmy „Kordiana”, którego autorem jest Juliusz Słowacki.

Uczniowie i nauczyciele w pięknej scenerii przygotowanej przez panią Żanetę Majchrzak wysłuchali fragmentu drugiego aktu. W rolę Kordiana wcielił się Wojtek Boczula, zaś dozorcę odegrał Mateusz Regulski. Dyrektor Bogusława Kałużna przybliżyła zebranym sylwetkę autora i kulisy powstania dzieła. Pani Agnieszka Śmiłowska przypomniała wszystkim, na czym polega akcja Narodowego Czytania i jakie dzieła polskich klasyków były już czytane przez dwanaście lat.

Warto wspomnieć, że akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku odbyło się czytanie Lalki Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologia Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Rok u Romantyzmu Polskiego – odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W 2023 roku w tysiącach miejsc w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.