31 Akcja Sprzątanie Świata – Polska nt. „Na straży czystej Ziemi”

„Na Straży Czystej Ziemi. Od 1994 roku” to hasło 31. akcji, która rozpoczyna czwartą dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. Westernowy charakter tegorocznego plakatu ma za zadanie piętnować ludzkie zachowania, przypominające samowolę rodem z Dzikiego Zachodu. Z drugiej zaś strony jest swoistym hołdem dla tych, którzy sprzątają. Na pierwszym planie Andrzej Pągowski umieścił charakterystyczną postać strażnika, którego postawa oraz pełne troski o czystą Ziemię zachowanie przywodzą na myśl przywracających – nomen omen – porządek szeryfów.

Plakat 31. akcji Sprzątanie świata – Polska to krytyka złego zachowania wobec natury i wyróżnienie tych, którzy bezinteresownie stoją na straży Czystej Ziemi. Już od ponad trzydziestu lat. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

20 września uczniowie klas I-III i IV-VIII zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Rozpoczęto ją pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. DZIĘKUJEMY wszystkim za zaangażowanie!