Wycieczka trzydniowa Wielkopolska

W dniach 16-18.10 uczniowie klas VII i VIII miło spędzili czas na wyjeździe klasowym w ramach wsparcia finansowego Ministerstwa Edukacji pn:” Podróże z klasą”. Było to wydarzenie długo wyczekiwane, a głównym celem zwiedzania było poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii. Opiekunkami klas były panie: Grażyna Puciato, Monika Malinowska, Kamila Choptiany i Joanna Fitrzyk.

Pierwszym punktem programu był Stary Rynek. Kiedy wybiła godzina 12.00, na ratuszowej wieży pokazały się koziołki – symbol Poznania. Pani przewodnik opowiedziała nam legendę związaną z koziołkami, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie Starego Rynku, tu też zakupiliśmy pamiątki. Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Rogalowym, gdzie poznaliśmy tajniki wyrobu rogali świętomarcińskich.

Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy się do Torunia na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP, „Fontannę ze złotymi żabkami” , Dom Kopernika – przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek.

W trzecim dniu w Gnieźnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej i rynku. Katedra jest miejscem, gdzie spoczywa św. Wojciech, pierwszy polski święty oraz stanowi znany zabytek sztuki romańskiej w Polsce ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Potem przejechaliśmy do Kórnika gdzie zwiedziliśmy Zamek i jego okolice.

Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.