Dżdżownica pożyteczne zwierzę

Te niewielkie, dziwne stworzenia zupełnie niegroźne i bezbronne  mieszkają w glebie. O tym przedszkolaki z grupy Biedronki już doskonale wiedziały. Na zajęciach dodatkowo dzieci dowiedziały się, jaką ważną rolę odgrywają w przyrodzie i nie tylko, jako pokarm dla mięsożerców. Drążąc korytarze spulchniają i napowietrzają ziemię, dlatego inne organizmy mają lepszy dostęp do związków odżywczych i wody, które pobierają z gleby. Mądrzy ogrodnicy chętnie hodują te pożyteczne stworzenia, ponieważ dzięki dżdżownicom powstaje wspaniały nawóz, którego można użyć, by uzyskać obfite plony. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy własne kolorowe dżdżownice, a każda chętna osoba mogła dotknąć prawdziwej dżdżownicy, co wywoływało wśród przedszkolaków wiele emocji. Na zakończenie zajęć naszych pełzających przyjaciół wypuściliśmy do gleby naszego przedszkolnego ogródka.