Logopedyczne zabawy ze strażakiem

Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie? Taką zagadką przedszkolaki rozpoczęły zajęcia logopedyczne z okazji ważnego święta, które przypada 4 maja – Dnia Strażaka. Maluchy wysłuchały również wiersz pt. „Pożar”, z którego dowiedziały się, że praca strażaka jest trudna i niebezpieczna, ale bardzo ważna i potrzebna. Rozwijały słownictwo związane z pracą strażaka oraz akcesoriami, jakich używa w swojej pracy. Naśladowały dźwięki, jakie mogą wydawać różne przedmioty np. syrena, wóz strażacki jadący na sygnale, lejąca się woda, gaszony ogień. Przedszkolaki poznały numery alarmowe, na jakie można dzwonić w sytuacji zagrożenia. Na koniec dzieci wykonały ćwiczenie oddechowe z rurką „Gasimy ogień” – rozdmuchiwały krople wody na obrazek z narysowanym ogniem. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia dotyczące straży, bohaterskich czynów strażaków, gaszenia pożarów, niezależnie od daty widniejącej w kalendarzu.