O PRAWIDŁOWYCH NAWYKACH ŻYWIENIA W PRZEDSZKOLU

Prawidłowe nawyki żywieniowe są ważne dla prawidłowego wzrastania oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia, o czym przekonały się przedszkolaki z Męcinki podczas zajęć logopedycznych z panią Anettą Jaworską. Dzieci poznawały zasady zdrowego żywienia i uczyły się, jakie produkty są najzdrowsze i co jeść, aby cieszyć się zdrowiem.

Pomocna okazała się pacynka, z którą dzieci bawiły się i jednocześnie poznawały prawidłowe nawyki żywieniowe. Każde dziecko miało okazję wybrać pokarm i nakarmić pacynkę, która chętnie zjadała owoce, warzywa, produkty zbożowe, mleczne i mięso, a nie chciała słodyczy. Dodatkowo dzieci poznawały nazwy produktów i bogaciły słownictwo. Podczas czytania rymowanek „Niejadek” i „Pyszna zupa” dzieci ćwiczyły narządy mowy, bowiem gryzienie, żucie i picie jest treningiem mięśni warg, języka, podniebienia, policzków oraz mięśni obniżających i unoszących żuchwę. Jedzenie stałych pokarmów bardzo dobrze wpływa na rozwój szczęki, a tym samym – aparatu mowy. Jest wręcz konieczne do prawidłowego rozwoju mowy.
Zdrowisia i Niezdrowitek to postacie, których wnętrza dzieci wyklejały pokarmami i dzieliły produkty na zdrowe i niezdrowe. Dzieci argumentowały, dlaczego wybrany pokarm ma się znaleźć w danej postaci, kształtując  nawyki zdrowego odżywiania się. Poznały również piramidę zdrowego żywienia i dowiedziały się, że produkty, które są umiejscowione na szerszych piętrach, powinny być proporcjonalnie częściej spożywane w ciągu dnia niż te z węższych pięter. Pacynka zwróciła uwagę dzieci na spożywanie słodyczy, które dzieci bardzo lubią, a są niezdrowe, bo powodują otyłość, brak apetytu, psują zęby i lepiej zastąpić je owocami i warzywami.