Oddycham nosem cały rok

Przedszkolaki z Grupy Mróweczek i Pszczółek regularnie brały udział w zajęciach profilaktycznych „Oddycham nosem cały rok”. Z wykorzystaniem pacynki Nosalka dzieci przypomniały sobie, do jakich zadań stworzony jest nos. Ma on bowiem wiele ważnych funkcji, bo przecież wyczuwa różne zapachy, ogrzewa zimne powietrze, nawilża je oraz oczyszcza. Dzieci pokazały również Nosalkowi, jak można wzmocnić swoje usta ćwiczeniami, aby były sprawne i domykały się podczas oddychania nosem.

Podczas cyklu kilku zajęć przedszkolaki: ćwiczyły dmuchanie przez rurkę na kleksy z farb; uczyły się dmuchać  nos w chusteczkę jedną dziurką, drugą oraz dwiema naraz; leżąc na podłodze dmuchały na chusteczkę nosem oraz ustami; rozmawiały na temat zachowań higienicznych podczas kichania i kataru; demonstrowały w zabawie jak kichamy i zasłaniamy nos.