Oddycham nosem cały rok

W roku szkolnym 2023/2024 podczas zajęć logopedycznych realizowany jest program „Oddycham nosem cały rok”, który ma charakter profilaktyczny. Celem programu jest upowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego toru oddechowego i jego wpływu na zdrowie, a w szczególności rozwijanie u dzieci świadomości własnego ciała i oddechu, usprawnianie narządów mowy, ćwiczenia prawidłowych pozycji spoczynkowych warg, języka i żuchwy oraz wdrażanie zdrowych nawyków u dzieci, w tym samodzielnego oczyszczania nosa.

Oddychanie jest fundamentem zdrowia i życia! Od urodzenia jesteśmy zdolni do prawidłowego oddychania. Jeżeli zauważymy, że dziecko nieprawidłowo oddycha (torem ustnym) powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki w celu ustalenia przyczyn i wdrożyć odpowiednie działania.

Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, że nos służy nie tylko do wąchania, ale także do prawidłowego oddychania! Dlaczego nasza buzia powinna być zamknięta, kiedy odpoczywa (kiedy nie jemy i nie mówimy). Poznały również  Nosalka, który opowiadał, co to jest nos i jaka jest jego rola. Wspólnie z Nosalkiem dzieci poznały wierszyk  o prawidłowym oddychaniu:

Nos mam jeden, dziurki dwie

Oddech biorę mocno w nie

I powietrze nim wypuszczam

nigdy tego nie odpuszczam!