DBAJMY O PSZCZOŁY!

W tym roku szkolnym klasa pierwsza przystąpiła do projektu edukacyjnego „Wspieramy pszczoły”. To inicjatywa marki Yope i Fundacji Łąka. Otrzymaliśmy od fundacji pakiet materiałów edukacyjnych na lekcje o dzikich pszczołach, kwiatach i łące oraz zestaw nasion roślin łąkowych.

Dzięki tym materiałom i spotkaniu z pszczelarzem, o którym pisaliśmy wcześniej, uczniowie poznali świat dzikich pszczół i rolę polnych kwiatów dla tych owadów. Wiemy teraz, że pszczoły ogrywają niezwykle ważną rolę w przyrodzie.
Musimy pszczołom pomagać, np. ograniczać koszenie trawników lub siejąc łąki kwietne. Dlatego też pierwszaki zorganizowały mały szkolny ogródek. Tatuś Olivki Lichman zbudował nam drewniane skrzynie. My przygotowaliśmy odpowiednią ziemię i wysialiśmy nasiona miododajnych kwiatów, które, mamy nadzieję, szybko wykiełkują i przyciągną liczne owady. Od pani Agnieszki Wodeckiej otrzymaliśmy domek dla owadów. Powiesiliśmy go niedaleko ogródka. To doskonały sposób, aby zwabić pożyteczne owady do naszej kwietnej łąki i pomóc im przetrwać chłody.
Bez pszczół i innych zapylaczy, takich jak trzmiele, motyle, osy, a nawet mrówki, ludzie mieliby marne szanse na przeżycie. To właśnie dzięki pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. DLATEGO DBAJMY O PSZCZOŁY!
Dziękujemy panu Damianowi Lichman i pani Agnieszce Wodeckiej.
I.P.