Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa. Hasłem tegorocznych obchodów były „Baśnie i legendy z całego świata”.

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać.

W naszej szkole w ciągu całego miesiąca, raz w tygodniu podczas godziny wychowawczej, wszystkie klasy angażowały się w wykonanie zadań wyznaczonych przez panią bibliotekarkę. Pierwsze dotyczyło wzięcia udziału w akcji „Przerwa na czytanie”, podczas której uczniowie i nauczyciele czytali w swoich klasach wybrane przez siebie książki. W kolejnym tygodniu uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki lub wypożyczyli je z biblioteki szkolnej. Ostatnie zadanie dotyczyło przebrania się za bohatera literackiego. Poszczególne klasy wykazały się dużym zaangażowaniem, za co pani bibliotekarka serdecznie dziękuje.  Efekty wszystkich działań możemy zobaczyć na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia relacji.