Na turystycznym szlaku

27 maja uczniowie z klasy I, III i VI, pod czujnym okiem opiekunów, przenieśli się do czasów „gorączki złota”. Celem naszej podróży była miejscowość Złoty Stok słynąca ze starych  wyrobisk górniczych, w których na przestrzeni wieków wydobywano najprawdziwsze rudy złota. Według szacunków do dzisiejszych czasów wydobyto tam około 17 ton cennego kruszcu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Średniowiecznej Osady Górniczej, gdzie wszystkie obiekty zostały stworzone w skali jeden do jednego, dzięki czemu można było na chwilę cofnąć się w czasie o kilka setek lat.  Mieliśmy okazję przekonać się, jak te maszyny działały wspólnie wykonując część dawnych górniczych prac. Największe wrażenie zrobiło na nas z potężne, trzytonowe młyńskie koło deptakowe i piętnastometrowy kierat. Wyjątkową atrakcją była możliwość odbycia wirtualnej przejażdżki „czołgiem” Leonarda da Vinci. W Kopalni Złota  poruszaliśmy się  podziemną trasą turystyczną – zobaczyliśmy m.in. sztolnię Gertruda, chodnik śmierci  oraz jedyny w Polsce, i unikalny na skalę europejską, podziemny wodospad znajdujący się w nieczynnej już sztolni „Czarna”. W czasie spaceru pani przewodnik opowiedziała  nam o tym, jak dawniej wyglądała praca górników i o narzędziach, jakimi się posługiwali. Byliśmy też w dawnym laboratorium, w którym wytapiano złoto oraz w skarbcu pełnym tego cennego kruszcu. Poznaliśmy też tajemnice nowo odkrytej Sztolni Ochrowa i smak leczniczej wody arsenowo –żelazową z tamtejszego źródła.

Czas na podróży w przeszłość minął niespodziewanie szybko.  Ale cieszymy się, bo wakacje już wkrótce, więc mamy nadzieję, że to tylko miły początek zwiedzania i poznawania naszego pięknego regionu.

I.P.