Narodowe Czytanie 2021 w naszej szkole

Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej była lekturą tegorocznej, jubileuszowej – dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Męcince społeczność szkoły wysłuchała fragmentu utworu przez radiolę. W rolę Dulskiej wcieliła się Tosia Jarecka, a Juliasiewiczową odegrała Milena Cholewińska – obie uczennice klasy 8a.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.