Narodowe Czytanie „Balladyny”

Od 2012 roku w Polsce organizowana jest akcja Narodowego Czytania. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP. Cała Polska czytała już „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Dziady” A. Mickiewicza, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta oraz nowele polskich autorów. „Balladyna” Juliusza Słowackiego jest tegoroczną lekturą podczas dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Męcince akcja Narodowego Czytania zorganizowana została przez szkolną radiolę. Uczniowie wszystkich klas wysłuchali fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego przez szkolny radiowęzeł. W role czytających wcielili się uczniowie klasy ósmej. Odczytana została scena 3 aktu pierwszego, w której Kirkor przybywa do chaty Wdowy, poznaje Alinę i Balladynę, ale nie jest w stanie wybrać jednej z nich za żonę.
„Balladyna” to dramat o funkcjonowaniu dobra i zła na świecie. Ostatecznie w utworze tryumfuje dobro. Szkolną akcję Narodowego Czytania przeprowadziła Agnieszka Śmiłowska – nauczyciel bibliotekarz.