Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od 2011 roku obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Jego celem jest przywracanie pamięci i oddanie hołdu tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o niepodległą Polskę.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia 1951 roku, w mokotowskim więzieniu w Warszawie, komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Warto przypomnieć o bohaterskich postawach Polaków po 1945 roku i ciągle je popularyzować. Wśród nich postać Danuty Siedzikówny- Inki, która może być przykładem dla młodych ludzi. Do końca pozostała wierna ideałom Armii Krajowej i nawet w obliczu śmierci nie wydała nikogo wysyłając z więzienia słynny gryps ze słowami ,,Zachowałam się jak trzeba”.

Pamiętajmy o „Niezłomnych”, m. in.: Danucie Siedzikównie ps. „Inka”, Hieronimie Dekutowskim ps. „Zapora”, Auguście Emilu Fieldorfie, ps.„Nil”, Witoldzie Pileckim, ps.„Witold”, Janie Rodowiczu ps. „Anoda”, Zygmuncie Szendzielarzu, ps. „Łupaszka”, i innych…

„Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę… – pisał w grypsie do rodziny ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”, prezes IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowany 1 marca 1951 r. w Warszawie.

Poniżej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oczami uczniów naszej szkoły