Obserwacje mikroskopowe w pracowni przyrodniczej „Ekopracownia – zielone serce szkoły”

Wzrok jest tym zmysłem człowieka, który dostarcza mu najwięcej informacji o otoczeniu. Obserwacje otaczającego nas świata można prowadzić chociażby poprzez bezpośrednią analizę wzrokową, a także za pomocą różnych urządzeń optycznych.Uczniowie klasy IV i VIII, wykorzystując mikroskopy, mieli okazję prowadzić obserwację obiektów tj. komórek i tkanek roślinnych oraz zwierzęcych. Uczniowie przypomnieli sobie budowę mikroskopu świetlnego oraz zasady przygotowania preparatów mikroskopowych. Wykonali preparat ze skórki cebuli i za pomocą rysunku przedstawili szczegóły obserwowanego obrazu, utrwalając wiadomości z zakresu organelli komórkowych. Zajęcia polegały również na obserwacji organizmów żywych w kropli wody, np. pantofelka. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów.