OTK 2019! PASJONUJĄCE WARSZTATY

Aktywność własna oraz nauczanie przez doświadczanie gwarantują najtrwalsze efekty edukacyjne . Uznając tę zasadę w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach umiejętności praktycznych.

25 października 2019 swoją pasję uczniom klas V B i V A zaprezentowały panie Marzena Lepczak i Irena Dębska, które uczą się zawodu koszykarz-plecionkarz w Zespole Szkół w Jaworze. Jak przygotować warsztat lub pracownię plecionkarską? Jak dobrać materiał do wykonywania poszczególnych wyrobów? Czym różni się splot wężykowy od skośnego? Na te i więcej pytań można było uzyskać odpowiedzi podczas prezentacji p. Marzeny. Na początku opowiedziała też krótko na temat uprawy wikliny i przygotowania jej do dalszego wyplotu, sposobów wyplatania. Następnie panie zaprezentowały własnoręcznie wyplecione z wikliny kosze, koszyczki, kuferki, tace, kosze użytkowe, torebki (najmodniejsze w tym sezonie) i inne przedmioty. Później chętni uczniowie mogli wziąć udział w mini warsztatach wyplatania, niektórym udało się za pierwszym razem wykonać wiklinową gwiazdkę, inni próbowali kilka razy. Uczniowie dowiedzieli się także, że wyplatanie z wikliny wyrabia koncentrację. Ludzie nabierają umiejętności praktycznych, koordynacji ruchowej, pracy dłońmi, wyobrażenia na temat tego co będą robić.

Ogólnopolski Tydzień Kariery zainspirował nauczycielkę języka polskiego, panią Małgorzatę Wnuk do przeprowadzenia niekonwencjonalnej lekcji przedmiotowej. „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnára to jedna z najpopularniejszych lektur szkolnych. Od lat omawia się ją na lekcjach języka polskiego w piątej klasie szkoły podstawowej. Przygody Boki, Nemeczka i ich przyjaciół pobudziły wyobraźnię piątoklasistów. Uczniowie klasy V B stworzyli fantastyczne makiety, stanowiące wierne odwzorowanie Placu Broni. Każda z prac zawierała m.in. sągi drewna, starą wozownię, tartak oraz budkę opiekującego się placem Słowaka. Kreatywność i pomysłowość piątoklasistów okazała się niebywała. Może rośnie wśród nich przyszły architekt?!

W trakcie trwania przedsięwzięć szkolnych w ramach OTK intensywnie pracował zespół fotoreporterów  w ramach warsztatów dziennikarskich. Uczestnikami przedsięwzięcia była grupa uczennic klasy VIII, które doskonaliły  swoje umiejętności planowania i realizacji pracy reporterskiej. Uczestniczki warsztatów podejmowały próby przeprowadzania wywiadów z  uczestnikami przedsięwzięć, gromadziły informacje o przebiegu wydarzeń oraz doskonaliły umiejętności fotograficznego dokumentowania.

Zwieńczeniem przedsięwzięć w ramach OTK były zorganizowane w dniu 29 października warsztaty artystyczne dla uczniów klasy VIII,  prowadzone przez panią Marię Święcicką, która wprowadziła uczestników w świat pasji artystycznych.