Pierwszoklasiści pasowani na czytelników

U pierwszoklasistów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Męcince 18 listopada zrobiło się bardzo bajkowo. Uczniowie przyszli do szkoły przebrani za postacie z baśni i kreskówek. Dzień obfitował w przeróżne zabawy, które przygotowała dla dzieci pani bibliotekarka Agnieszka Śmiłowska.

Pierwszoklasiści musieli m.in. odgadnąć z jakiej baśni pochodzą rekwizyty wylosowane ze skrzyni skarbów, rozpoznać bajkowe ilustracje, a także ułożyć bajkowe puzzle-rozsypanki. Dzień Postaci z Bajek był podsumowaniem „bibliotecznego sprawdzianu”, bowiem od września pierwszoklasiści uczyli się korzystania z biblioteki i musieli pokazać, że potrafią szanować książki. Mali uczniowie ze wszystkim poradzili sobie wzorowo, w związku z tym dyrektor Bogusława Kałużna piórem Koszałka-Opałka pasowała każdego pierwszaka na Czytelnika biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści otrzymali na pamiątkę książeczki i dyplomy przygotowane przez panią Agnieszkę. Każdy dostał ponadto list do rodziców zawierający prośbę o rozwijanie czytelniczych pasji u dzieci.

Dodatkowo wychowawczyni Iwona Pawelec wręczyła dzieciom Wyprawki Czytelnicze, które szkoła otrzymała w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyprawki stworzono z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki pierwszoklasiści mogą odbyć niezwykłą przygodę, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.