Powitaliśmy wiosnę

Kolorowo i radośnie upłynął uczniom Zespołu Szkół w Męcince i Przedszkola pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Połączony został z obchodami Dnia Ziemi i Dnia Matematyki. Nauczyciele przewidzieli mnóstwo atrakcji dla swoich podopiecznych. Nikt nie musiał myśleć o wagarach, bo warto było spędzić ten dzień w szkole.

Obchody rozpoczął niezwykły kolorowy korowód składający się z przedszkolaków, uczniów i nauczycieli, który wyruszył na teren Męcinki. Dzieci były nie tylko kolorowo przebrane, ale też niosły transparenty z hasłami ekologicznymi, śpiewały eko-piosenki i ogólnie robiły dużo hałasu, by zwrócić uwagę wszystkich przechodzących. Na początek korowód odwiedził Urząd Gminy w Męcince, gdzie najstarsi uczniowie odczytali ekologiczną odezwę. Młodzież zaapelowała do mieszkańców, by m.in. segregowali śmieci, nie zanieczyszczali wód, nie wycinali lasów i ograniczyli wydzielanie spalin do atmosfery. Wyjątkowych gości powitał Wójt Gminy Męcinka Mirosław Brzozowski, który podziękował za odwiedziny, pogratulował uczestnikom barwnych strojów oraz wysłuchał apelu dotyczącego ochrony środowiska. Zgromadzone dzieci zostały poczęstowane cukierkami. Potem kolorowy orszak przeszedł wzdłuż miejscowości, wzbudzając serdeczne uśmiechy wśród mieszkańców.

Dalszy plan dnia przebiegał w szkole. Tutaj uczniowie wzięli udział w apelu przygotowanym przez najmłodszych – klasy 1b i 3. Potem uczestniczyli w różnych konkursach i zadaniach Było tworzenie kopuły geodezyjnej, wykonywanie plakatu „Cyferkowy obraz Ziemi”, rozwiązywanie rebusów i konkurs ekologiczno-matematyczny. Każda klasa musiała również przygotować własne logo. Po podliczeniu punktacji za poszczególne konkurencje w kategorii klas 4-6 zwyciężyła kl. 6, druga była kl. 5b, trzecia kl. 5a, a na czwartym miejscu uplasowały się klasy 4a i 4b. W kategorii starszej wygrała klasa 8a, drugie miejsce zajęła kl. 7, a trzecie kl. 8b.

Pierwszego dnia wiosny rozstrzygnięto IV Szkolny Konkurs Plastyczny z cyklu „Cztery Pory Roku” pt. „Eko-Wiosna”, organizowany przez p. Iwonę Pawelec. Zwycięzcą konkursu została w kategorii prac płaskich Gariela Bryłkowska z kl. II,  II miejsce Dominik Reczuch z kl. Ia i Rozalia Malinowska z kl. III,  dwa III miejsca zajęli Szymon Pawlaczek i Julia Jarocha z klasy III. Kolejnymi laureatami zostali: Maja Dulas kl. Ia, Eliza Pastuszczak kl. III, Jagoda Sobotkiewicz kl. III, Patryk Wałach kl. II. W kategorii prac przestrzennych I miejsce zajęła Kamila Bożykowska z klasy Ib, II miejsce – Miłosz Pabis Ia,  równorzędne trzecie miejsca Witek Olewiński i Nina Dynda z Ib. Ostatnim wyróżnionym został Sebastian Wodecki z kl. Ib.