Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. To ważna okazja, aby zwiększyć wiedzę na temat autyzmu oraz uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby osób żyjących w spektrum autyzmu. Symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski.

Autyzm zmienia postrzeganie świata, zniekształcając pracę zmysłów. Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Sól może mieć dla nich kwaśny smak, a śnieg może parzyć. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

W naszej szkole, z tej okazji, przygotowano gazetkę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Na znak solidarności z osobami z autyzmem 3 kwietnia wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Wykonywano również zdjęcia klasowe.

Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem.