Tajemnice chemii

18 czerwca , kiedy wszyscy myślą już o wakacjach, klasa III B ze Szkoły Podstawowej w Męcince uczestniczyła w zajęciach otwartych z chemii które przygotował i poprowadził nauczyciel tego przedmiotu p. Zygmunt Dołhań. Na wstępie uczniowie zapoznani zostali z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w pracowni chemicznej oraz z podstawowym sprzętem laboratoryjnym. Pod okiem nauczyciela, wychowawczyni pani Iwony Pawelec oraz asystentki Moniki Hryniuk wykonywali doświadczenia, w których zmieniały się kolory roztworów, magnez reagował z octem i wybuchał wodór, otrzymany dwutlenek węgla gasił płomień, a kwasek cytrynowy zmieszany z sodą i wodą zrobił się bardzo zimny ku zdziwieniu bardzo młodych eksperymentatorów. Na koniec odbył się pokaz efektownych doświadczeń: ciśnienie powietrza „nie chciało wypuścić” wody z odwróconego do góry nogami słoika, drożdże z wodą utlenioną wyprodukowały tlen, który rozpalał rozżarzone łuczywko a magnez palił się bardzo jasnym płomieniem. Jednak największy podziw wzbudziły palący się gaz propan. Zajęcia zostały ocenione przez uczniów bardzo wysoką oceną.