W Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

5 stycznia tego roku uczniowie klasy II i III wraz z opiekunami p.  J. Fitrzyk i p. I. Pawelec  byli na wycieczce w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, które uznane został za jedno z Najlepszych Produktów Turystycznych Polski 2022 roku. Wyjazd został zrealizowany w ramach projektu „Kreatywna szkoła”.

Uczestnicy wycieczki spędzili w Centrum  prawie cały dzień, ale nikt z obecnych nie zauważył biegnącego czasu. Najpierw odwiedzili podziemną trasę turystyczną, gdzie zaprezentowane zostały narzędzia i urządzenia stosowane w pracy pod ziemią, następnie maszynownię szybu “Julia”, gdzie mieszczą się wyjątkowe dwie zabytkowe elektryczne maszyny wyciągowe wraz z przetwornicami prądu zmiennego na stały, pracujące od 1911 r. i eksploatowane aż do likwidacji kopalni. Na zewnątrz w Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych. Wycieczka pod ziemię zrobiła na uczniach ogromne wrażenie.

W Centrum Ceramiki Unikatowej dzieci wzięły udział w warsztatach ceramicznych, poznały też cykl produkcyjny ceramicznych przedmiotów. Najwięcej jednak emocji dostarczyły zajęcia w  minicentrum SOWA. Jest to Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, w której dzieci odkrywały zasady fizyki, samodzielnie wykonywały doświadczenia, majsterkowały i rozwiązywały logiczne zagadki. To najlepsze doświadczenia przeniesione z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które jest partnerem merytorycznym projektu SOWA.

To była bardzo pouczająca, rozwijająca kreatywność i pasje wycieczka. Ten wesoły czas zapamiętamy i mamy nadzieję, że to nie był nasz ostatni wyjazd tego typu.

I.P.