Wycieczka do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie

W czwartek, 12.10.2023 roku klasy IV-V były na wycieczce w Edukacyjnej Zagrodzie Sudeckiej w Dobkowie – małej wsi na Pogórzu Kaczawskim, zwanym Krainą Wygasłych Wulkanów.

Uczniowie w ramach Programu Edukacji Ekologicznej ,,Zadbajmy o Naszą Planetę” mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowo/laboratoryjnych i przeprowadzić doświadczenia oraz eksperymenty laboratoryjne dotyczące wody i skał. Za pomocą samodzielnie wykonanych doświadczeń poznali, czym tak naprawdę jest woda oraz wspólnie odkrywali jej zadziwiające właściwości. Dzieci zadawały wiele pytań i żywo reagowały na pokaz doświadczalny. W części praktycznej, oprócz oglądania i porównywania próbek skalnych i mineralnych uczniowie w grupach pracowali nad planami rekultywacji obszarów górniczych. Każda grupa dostała plansze i karty pracy reprezentujące inny rodzaj działalności. Zadaniem uczniów było wytypowanie najważniejszych zagrożeń, opracowanie planu rekultywacji oraz nowego wykorzystania terenów pogórniczych i poprzemysłowych. Ogrom wrażeń, ale i wielka pochwała dla naszych uczniów za zaangażowanie i wytrwałość w doświadczaniu. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.