Z Kopernikiem do gwiazd – Święto Patrona szkoły

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Męcince w czwartek 15.06.2023r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona. Było to wyjątkowe pod wieloma względami święto. W tym roku minęła 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Program naszych obchodów był bogaty.

Uroczystości rozpoczął polonez w wykonaniu naszych uczniów. Odśpiewaliśmy hymn państwowy i hymn szkoły. Dyrektor Bogusława Kałużna powitała zaproszonych gości, wśród których obecni byli Wójt Gminy Męcinka Mirosław Brzozowski, radni i sołtysi Gminy Męcinka oraz rodzice uczniów.

Tego dnia wręczone zostały statuetki Młodego Copernicusa, które otrzymali na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego uczniowie klasy trzeciej – artystki Dagmara Duda i Julia Łopacińska oraz sportowcy Gracjan Lipicki i Jakub Wojtarowicz.

Zebrani obejrzeli część artystyczną w wykonaniu dzieci z klas 2 i 3, a także taniec z planetami uczennic starszych klas. Odbył się również pokaz sobowtórów Mikołaja Kopernika, w którym zaprezentowali się przedstawiciele każdej klasy. Goście oglądali szkolne kroniki i wpisywali się do księgi pamiątkowej. Na wystawach znalazły się prace uczniów – m.in. układy słoneczne, plakaty, specjalnie zaprojektowane koszulki patrona. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w piernikowych warsztatach.

Na naszym święcie gościliśmy ponadto krótkofalowców, którzy przygotowali miasteczko edukacyjne.Sięgnęliśmy nieba na cześć Mikołaja Kopernika. Mogliśmy zobaczyć kolekcję balonów meteorologicznych i usłyszeć amatorską łączność satelitarną. Punktem kulminacyjnym Astropikniku było wypuszczenie balonu stratosferycznego, który osiągnął pułap blisko 35 kilometrów. W specjalnej aplikacji sporo zainteresowanych odebrało na telefonie pamiątkowe obrazy wysyłane przez nadajnik umieszczony pod balonem. W tej zabawie nie byliśmy sami. Już po kilku chwilach napłynęły do nas potwierdzenia naszego sygnału odebrane w różnych stronach Polski. Balonowa misja zakończyła się sukcesem. Ku zdziwieniu organizatorów Astropikniku po czterech godzinach lotu sonda na spadochronie wróciła do Męcinki.

Emocje osłodził tort, przygotowany specjalnie na tę okazję. Rodzice zadbali też o posiłek i słodkości. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu tego ważnego święta naszej szkolnej społeczności.

Materiał video TV REGIONALNA