Z wizytą na Kaszubach

Od 4 do 8 czerwca uczniowie klasy IV, IIIa i IIIb wraz z opiekunami: p. Zofią Głowiak, Jadwigą Łękawską, Alicją Dudek i Iwoną Pawelec uczestniczyli w zielonej szkole zorganizowanej w Karwi na Wybrzeżu Słowińskim.

Udało nam się zrealizować bardzo bogaty program pobytu. Poznanie regionu rozpoczęliśmy od niezwykłego miejsca na Kaszubach. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku poznaliśmy historię, język i kulturę Kaszub. Zobaczyliśmy m.in.: dom stojący na głowie, Dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata, bunkier Gryfa Pomorskiego, największy grający fortepian. Ogromne wrażenie zrobiło na nas także Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego znajdujące się w Helu. Wspięliśmy się na latarnię morską na Przylądku Rozewie. To najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. Zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie. W Czołpinie wdrapaliśmy się i pokonaliśmy wysokie ruchome wydmy. Ciekawa była też wycieczka po Trójmieście. W Gdyni zwiedzaliśmy żaglowiec Dar Pomorza i muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego posiadające status ogrodu zoologicznego, w którym obejrzeliśmy wiele ciekawych, morskich stworzeń. W Sopocie spacerowaliśmy po molo, które jest najdłuższe nad Morzem Bałtyckim. Gdańsk zachwycił nas pięknymi kamieniczkami na Długim Targu. Przywitaliśmy się z Neptunem stojącym na fontannie, zwiedziliśmy muzeum znajdujące się w portowym Żurawiu. Odwiedziliśmy także Pomnik Obrońców Wybrzeża usytuowany na półwyspie Westerplatte.

Nie zabrakło też zabaw na plaży. Niektórym z nas udało się nawet znaleźć bursztyny. Było jeszcze wiele innych atrakcji, ale nie sposób tu wszystkiego wymienić. Cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda. Do domu wróciliśmy wypoczęci, w wyśmienitych humorach, pełni wrażeń i bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia.

Iwona Pawelec