Z wizytą w Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej oraz w Sądzie

8.05.2023r. uczniowie z klasy V oraz VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Męcince wybrali się na wycieczkę do Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej oraz Sądu Rejonowego w Jaworze.

W pierwszej kolejności uczniowie mieli przyjemność zobaczyć z bliska, jak wygląda praca strażaków. W tym celu udali się na zajęcia do sali edukacyjnej „Ognik”, gdzie funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej pan Łukasz Fuławka przekazał wiedzę na temat zagrożeń zewnętrznych i umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Uczniowie mogli zapoznać się z pracą strażaków oraz dowiedzieć się, w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków, nie tylko samochodowych. Największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Uczniowie mogli je z bliska oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy.

Po wizycie w Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej uczniowie udali się do budynku Sądu Rejonowego w Jaworze. Młodzież pod przewodnictwem pani sędzi Joanny Maciejewskiej – Termeny, specjalizującej się w prawie cywilnym oraz pana sędziego Tadeusza Kowalczyka, który specjalizuje się w prawie karnym, miała okazję zwiedzić budynek sądu, salę rozpraw oraz cele, w których aresztowani oczekują na rozprawę. Na ławach zabytkowej sali rozpraw dzieci mogły poczuć atmosferę tego miejsca i dowiedzieć się, jak funkcjonuje sąd. Sędzia wskazał miejsca zajmowane podczas rozprawy przez sędziego, adwokata, prokuratora, oskarżonego oraz świadków. Uczniowie mieli okazję zobaczyć oraz założyć strój urzędowy sędziego – togę oraz łańcuch z wizerunkiem orła, a także usłyszeć dźwięk sędziowskiego młotka. Klasy uczestniczyły czynnie w symulowanej rozprawie sądowej dotyczącej popularnej bajki Kopciuszek. Uczestnictwo w rozprawie dostarczyło wiele pozytywnych emocji. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda codzienna praca sędziego, jakie wymagania trzeba spełnić, by pracować w tak trudnym i odpowiedzialnym zawodzie.

Wycieczka do straży oraz sądu była dla wszystkich ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej za umożliwienie naszym dzieciom poznania zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zachowa się na długo w ich pamięci. Podziękowania kierujemy także do pani Joanny Maciejewskiej – Termeny za umożliwienie nam wejścia na teren Sądu Rejonowego w Jaworze. Kulisy pracy sądu zrobiły na uczniach duże wrażenie. Wycieczka była interesującą formą zdobycia wiedzy na temat roli prawa w naszym życiu. Każdy z uczestników uzmysłowił sobie, jakie mogą być konsekwencje jego nieprzestrzegania.