Spotkanie z baśnią

Baśnie to jedne z utworów, bez których wręcz nie sposób wyobrazić sobie dzieciństwa. Dzieci z całego świata znają je i kochają od najmłodszych lat. Przedszkolaki z naszego przedszkola również z zaciekawieniem weszły do baśniowego świata, żeby zobaczyć, co kryje się za drzwiami do magicznych krain. Tym razem sześciolatki wysłuchały ponadczasowych opowieści Braci Grimm „Stoliczku nakryj się” oraz „Wilk i siedem Koźlątek”.

Po uważnym wysłuchaniu baśni, dzieci układały do każdej z nich kolejność zdarzeń z wykorzystaniem ilustracji, które same kolorowały. Odpowiadały na pytania  nauczyciela  oraz próbowały dociec, czego nauczyły się dzięki baśniom. Choć klasyczne baśnie pochodzą sprzed stuleci, mądrość w nich zawarta jest wciąż aktualna. Dzieci do każdej dobierały ponadczasowe prawdy oraz wyjaśniały ich znaczenie: „Kłamstwo ma krótkie nogi”; „Chciwość i nieuczciwość zostanie zawsze ukarana”; „Słuchaj zawsze swojej mamy”; „Nie otwieraj drzwi nieznajomym”. Na zakończenie przedszkolaki miały zastanowić się, którą z zaczarowanych rzeczy z baśni „Stoliczku nakryj się” chciałyby posiadać i przykleić znaczek pod wybranym obrazkiem. Niemalże jednogłośnie zwyciężył osiołek.