Dzień pełen wrażeń – nauka i atrakcja

2 kwietnia br. już po raz trzeci w tym roku szkolnym uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej w Męcince oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piotrowicach uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Po przyjeździe do stolicy Dolnego Śląska wszyscy udali się do Instytutu Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego na wykład pt. „Cyrk fizyczny – Świat dźwięku” prowadzony przez doktora Bartosza Strzelczyka i magistra Artura Rokosa. Przez półtora godziny obaj prowadzący na zmianę i bez przerwy, wykonywali doświadczenia związane z dźwiękiem i w sposób jak najbardziej przystępny starali się wytłumaczyć istotę powstawania i rozchodzenia się fal dźwiękowych. Dowiedzieli się, co to jest barwa dźwięku i jego natężenie, jak można zrobić sobie instrumenty z butelek i kieliszków wypełnionych odpowiednią ilością wody a nawet z rur o różnej długości i grubości. Można było „zobaczyć” fale stojące, poprzeczne i podłużne. Wszyscy pełni „wrażeń akustycznych” i wzbogaceni o nową wiedzę opuszczali salę wykładową.
Po wykładzie uczniowie obejrzeli film w kinie Helios zatytułowany „Kurier” – nowy film Władysława Pasikowskiego inspirowany sekretną misją słynnego „Kuriera z Warszawy”. Na koniec korzystali z basenów rekreacyjnych wrocławskiego aquaparku.
Z. Dołhań