Ogólnopolski Program Profilaktyczny „Znamię! Znam je?”

Szkoła realizuje Ogólnopolski Program Profilaktyczny „Znamię! Znam je?”.
Jest to program z Akademii Czerniaka, która stanowi sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Powstała z inicjatywy środowiska medycznego i pacjentów, a jej głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie czerniaka.
Popularyzując wiedzę o tym nowotworze, przyczynia się do upowszechnienia skutecznych metod profilaktyki. Akademia prowadzi również działania zapewniające pacjentom jak najlepszą opiekę w każdym stadium choroby. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Polskie Towarzystwo Patologiczne.
Uczniowie klas 7a,b i 8a,b odbyli już zajęcia poświęcone tej tematyce. Uczulamy uczniów i rodziców na powagę zagrożenia, jakim jest czerniak.
Program przyczynia się do zwiększenia świadomości na temat nowotworu i profilaktyki. Uczniowie dowiedzieli się przede wszystkim o znamionach, naroślach, pieprzykach, które kwalifikują się do jednego z punktów ABCDE lub budzą ich niepokój. Wiedzą teraz, że powinny one zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa.
Dla wszystkich temat był ważny i ciekawy. Po zajęciach każdy wiedział jak chronić się przed czerniakiem skóry i że obejrzą swoją skórę wieczorem, zachęcą do tego również innych. Będą stosować zasady ochrony przed czerniakiem. Wiedzą, że solarium to główny czynnik wywołujący raka.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę
Informacje i ulotki zamieściliśmy również na stronie szkoły.